fbpx

Klima Enerji Tasarruflu Kullanma Bilgileri

Enerji tasarrufu için yapılması gerekenler

klima-kumanda-ayari-dikkat.jpg

Klima istediğiniz mekana uygun olduğundan emin olun.

Soğutma kapasitesimekanın ihtiyacından daha küçük bir klima, verimli soğutma sağlayamayacağından kompresörü sürekli devrede tutmak zorunda kalacak ve enerji sarfiyatı artacaktır.
Soğutma kapasitesi mekanın ihtiyacından daha büyük bir klima ise ortamı çok çabuk soğutacak ve kompresörü sık sık kapatıp açacaktır. Bu durum klimanın enerji sarfiyatını artıracaktır.
Ayrıca daha yüksek kapasiteli klimalar daha yüksek ses seviyesine sahip olduğu için, klima kapasitesine göre daha küçük kalan mekandaki gürültü sizi rahatsız
edecektir.

Klimayı kullandığınız mekanın ısı yalıtımlı olması

Klimayı kullandığınız mekanın ısı yalıtımlı olması konforunuzu artırır, enerji sarfiyatınızı düșürür. Bu nedenle mekanın ısı kayıp-kazanç noktalarının iyi izole edilmesi önemlidir.  Ayrıca klima kullanımı sırasında mekanın kapı ve pencerelerinin kapalı olması gerekmektedir. Kapıların açık tutulması zorunluluk ise (mağaza ve dükkanlar gibi yerlerde), hava perdesi gibi dıșarıdan sıcak veya soğuk hava akımını engelleyici cihazlar kullanılmalıdır.
Güneş gören cephelerde içeri girdiği saatlerde güneșliklerin, perdelerin veya panjurların kullanılması klimanın enerji sarfiyatının artmasını engeller. Dıș ünitenin doğrudan güneș altında olduğu yerlerde, bir tente, gölgelik vs ile (dıș ünitenin hava akıșınıengellememek șartıyla) doğrudan gelen güneș ıșığından korunması enerji sarfiyatının artmasını engeller.

Klima Montajındaki Etkenler

Montaj esnasında iç ve dıș ünitelerin yerleșim kurallarına uyulması önemlidir.Özellikle, ünitelerin hava giriș çıkıș kanallarının ve üfleme menfezlerinin önlerinde hava akıșını engelleyecek nesnelerin olmaması gerekmektedir.
Klimanın ihtiyaç duyduğunuz sıcaklık değerinden daha düșük değerlere ayarlanması enerji sarfiyatınızı artırırken, konfor etkisini azaltacaktır.

Klima Derece Ayarı Nasıl Olmalı ?

Klimayı sürekli en düșük/yüksek ayar sıcaklığı yerine, ihtiyacınıza göre  daha uygun sıcaklık değerlerinde
kullanabilirsiniz. Oda ısısı insan vucudu için ideal ısı olarak 24 derece en ideal ısıdır. Yaz ve kış için böyledir

Haftalık Klima Bakım

Klimanın toz tutucu filtrelerini düzenli aralıklarla temizleyin. Filtrelerin zaman içinde tıkanması hava akıșını önleyeceğinden, klimadan beklediğiniz performansı almanızı engelleyecektir.
Bu durum klimayı zorlayacağı için, enerji sarfiyatının da artmasına sebep olacaktır.

Yıllık Klima Bakım (Genel Bakım)

Klimanın iç ve dıș ünitelerinde yer alan ısı değiștiricilerinin temizli ğibi çok önemlidir. Isı değiștiricilerinin
kirlenmesi veya tıkanması, klimanın istediğiniz soğutma/ısıtmayı gerçekleștirmek için daha çok çalıșmasına, dolayısıyla da enerji sarfiyatının artmasına sebep olur. Bu nedenle, klimaya yılda en az bir defa bakım yaptırmanızı öneririz. (Yıllık bakım garanti kapsamı dıșındadır.)

Klimanın programlama özelliğini

Klimanın programlama özelliğini kullanarak enerji sarfiyatını düșürebilirsiniz. Mekanı kullanmadığınız zamanlarda klimanın kapanmasını ve kullanacağınız zamanlarda yeniden açılmasını sağlayabilirsiniz.
t Hava yönlendirme kanatlarını, mekan içerisinde bulunan kișileri rahatsız etmeyecek șekilde ayarlamanızı kullanmanız mekan içerisinde daha dengeli bir hava dağılması ve mekanı daha hızlı soğutmasını sağlar.
klima-servisleri

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!